Egy tanulságos történettel jövök ma, ami sajnos velem történt meg. Elég régóta foglalkozom informatikával, az IT biztonság terén mégis úgy tűnik, hogy hagytam réseket a pajzson. Ma reggel mikor ránéztem a GMAIL-es levelekre, akkor meglepve tapasztaltam, hogy több mint 10 olvasatlan levél érkezett, ami egy vasárnap reggelhez képest elég sok.
Először a Google tájékoztatást küldött, hogy még péntek éjszaka valaki FIREFOX böngészőn keresztül belépett a fiókomba. Nem is használok Firefox-ot évek óta. Majd utána vasárnap hajnalban beléptek egy Samsung Galaxy okostelefonnal is a fiókomba. Aki okostelefonon lépett be ráadásul felfedezte, hogy valamiért a Google Wallet fiókomhoz hozzá volt rendelve a hitelkártyám (óriási hiba!). Nem is tudtam róla (ez még nagyobb hiba!). Utoljára Google Play-ban 2014 tavaszán vásároltam (akkor volt utoljára Android telefonom, nem is igen lesz többet). Szóval felfedezte, hogy hozzá van rendelve egy hitelkártya és elkezdett játszani a Puzzle & Dragons játékkal (sose játszanék ilyesmivel) és vásárolt a játékon belül valamit. Elköltött közel 10.000. Ft-ot (erről is kaptam néhány e-mailt). Erre ébredtem reggel, nem volt jó reggel :(.
Természetesen a szükséges lépéseket megtettem és elég sok mindent sikerült elintézni délelőttig:
- Google Walletből hitelkártya törlése
- Hitelkártya letiltása
- Google jelszavak megváltoztatása
- Behatoló IP címének megszerzése
- Rendőrségi feljelentés
- Jeleztem az illetéktelen vásárlást az alkalmazás üzemeltetőjének.
- Egyéb jelszavak megváltoztatása, stb.
Az IP címet szándékosan nem teszem ide ki, de megvan mindkét behatolás IP címe és tartózkodási helye is (mindkettő Budapest környéki), az egyik Vodafone a másik Telekom hálózatból történt, úgyhogy azt gondolom nem lesz nehéz kideríteni ki vagy kik éltek vissza az adataimmal.
Tanulságok:
- Hitelkártya adatokat akkor se mentsünk el semmilyen alkalmazásban, hogyha arról azt hisszük, hogy biztonságos.
- Jelszavakat gyakran cserélgessük.
- Soha ne használjunk ugyanolyan jelszavakat.
- Kerüljük a nyilvános wifi-ket.
- Idegen gépen, eszközön soha ne jelentkezzünk be saját fiókkal.
- Ne gondoljuk, hogy a kiber bűnözés csak külföldön történhet meg.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.